Holdpokalerne i form af træningsflid og fiduspokaler var blevet uddelt i omklædningsrummene efter den sidste kamp. De prestigefyldte fællespokaler blev overrakt ved festlighederne i klubhuset. Årets Spiller 2016 og dermed modtager af Amtsavisens spillerpokal blev førsteholdets solide ankermand - Lasse Nylander Jensen. Han har haft en fremragende sæson, så der var aldrig tvivl om, at han var en særdeles fortjent modtager af prisen.

En af de helt store hædersbevisninger i KB er Andreas Christensen Mindepokal. Det hænger givetvis sammen med Andreas' status som en af de største ledere i klubbens historie. Pokalen tildeles en ægte KB'er, som viser stor klubånd på og udenfor banen. Årets modtager blev Henrik "Hønne" Kristiansen.

For første gang i klubbens historie, tilfaldt en af de prestigefyldte fællespokaler en kvindespiller. Sarah Andersen blev den historiske spiller. Med sit altid høje humør, spreder hun glæde på tværs af alle hold. Hun ses ofte på stadion - også når hun ikke selv spiller. Derfor var det en særdeles velfortjent hæder til Sarah.

Oldboyspokalen skal tildeles en ung spiller, som har vist stor fremgang og som altid yder en stor indsats for hold og klub. Richard Bertelsen er sådan en spiller. Han er en garanti for en altid stor arbejdsindsats og han har vist en stor fremgang gennem hele 2016.

Støtteforeningens pokal går til en ægte KB'er. Gerne en spiller, som har fået sin opvækst i klubben og ikke mindst en spiller, som via hårdt arbejde er nået langt. En sådan spiller er Anders Maaetoft, som helt fortjent modtog pokalen.

Årets topscorerpris blev også uddelt. Den er gældende for hele kalenderåret 2016, d.v.s. to sæsonner. Der blev tale om et close-race. Kristian Møller sluttede på 14 mål og Rasmus Krogh på 13. Dermed blev det den mangeårige KB måltyv, Kristian Møller, der løb med pokalen. Vi har desværre ikke en historisk målstatistik, men Møller har gennem de sidste mange år "banket" mange mål i kassen. Mon ikke det fortsætter næste år på serie 4 holdet?

Det var ikke kun spillerne der blev hædret. Spillerne takkede trænere og ledere for indsatsen i det fodboldår der nu er gået. På bestyrelsens vegne takkede Jonas Andersen for et godt 2016. Det blev en god sæson for KB Fodbold. Rasmus Kroghs serie 4.2 hold sikrede sig på imponerende vis oprykning til serie 3, Kvinde C2 holdet blev puljevindere, Serie 1 og serie 4.1 var længe med i oprykningskampen, kvindernes serie 2 hold blev en flot nummer 2 i deres pulje og serie 3 holdet levede op til målsætningen, at sikre sig overlevelse i serie 3. Klubben står således godt rustet til den kommende sæson. For første gang i mange år, er Kristrup Boldklub den største herreseniorklub i Randers Syd. Vi er på niveau med vore naboer på førsteholdsniveau, men vi er større på bredden. Det er jo ellers en måling vi historisk set altid har været lillebror i.

Tak for indsatsen i 2016 og på gensyn i 2017. Vi glæder os til et nyt fodboldår med masser af oplevelser på og omkring banerne.