Vi aktiverer som forening børn, unge og ældre i en idræt som vi alle holder meget af – vi står sammen i et forpligtende fællesskab og vi lever op til et socialt ansvar ligesom sundhed er et tema i al idræt.

Når jeg dag efter dag – uge efter uge siden den 11. marts oplever, at træningsbanerne er tomme, kampbanerne ikke bliver brugt, hallen er tom og det samme er gældende for vores klubhuse, cafeteriaer – ja så gør det ondt på mig og på os alle.

I en tid som denne skal vi stå sammen hver for sig og vi skal alle håbe og tro på, at vi kommer godt ud af det på den anden side og forhåbentligt kan vi komme i gang med idrætten umiddelbart efter den 10. maj.

Hvordan kunne jeg som hovedformand ønske, at vi står sammen hver for sig

  • Håber, at vore mange medlemmer fastholder kontingentbetalingen incl. beløbet til Aktivitetscenter Tirsdalen. Vore forbund har tilsvarende opfodret medlemmerne til at fastholde kontingentbetaling som er vital for foreningernes drift og det er også tilfældet i KB
  • Håber, at vore loyale og trofaste sponsorer fastholder støtten til klubben. Vi skal som forening gøre alt hvad der er muligt for, at vores medlemmer støtter op om netop jeres virksomhed
  • Håber, at vore loyale og trofaste støtter i form af forældre, bedsteforældre, søskende m.fl. stadig er der når vi starter op igen for det gør vi

Jeg ved godt, at det kan være svært for mange. Nogle er ramt af Corona-virus andre af arbejdsløshed og mange firmaer har det svært grundet nedlukningen af vores samfund. Det er i en situation som denne, at vi skal stå sammen for kun ved fælles hjælp kan vi bedst muligt ud af det på den anden side.

På den ene side så glæder det mig, når medlemmer eller en tilskuer skriver, at de savner kampe på bl.a. stadion, snakken i klubhuset/hallen over en øl og en sandwich. På den anden side gør det ondt, når nogen savner noget som vi p.t. ikke kan leve op til.

Jeg vil slutte dette indlæg med et ønske og håb om, at vi alle står sammen hver for sig – lever op til de anbefalinger som regering og sundhedsvæsen kommer med og samtidig står sammen om Kristrup Boldklub som forening og et godt sted at være.

Hans Mogensen

Hovedformand KB