Vi har en deadline på igangsætning af projektet i forhold til nogle af de fondsmidler, vi har modtaget. Arbejdsgruppen bag Aktivitetscenter Tirsdalen har derfor indstillet til en igangsætning. Det har hovedbestyrelsen givet grønt lys for, også selvom det kan betyde, at den sidste del af finansieringen skal foregå via optagelse af lån.

Så er vi klar til at realisere vores drømmeprojekt – Aktivitetscenter Tirsdalen.

Hvad finansiering angår er vi ikke helt i mål. Vi mangler fortsat i området af 200.000 kr. I Kristrup Boldklub har været utrolig glade for al den støtte, vi har modtaget. Det gælder klubbens afdelinger, klubbens medlemmer, lokalbeboerne og andre private donorer, sponsorer og ikke mindst de fonde, der har bidraget med markante beløb.

Vi har en deadline på igangsætning af projektet i forhold til nogle af de fondsmidler, vi har modtaget. Arbejdsgruppen bag Aktivitetscenter Tirsdalen har derfor indstillet til en igangsætning. Det har hovedbestyrelsen givet grønt lys for, også selvom det kan betyde, at den sidste del af finansieringen skal foregå via optagelse af lån.

SLUTSPURTEN ER SAT IND

I Kristrup Boldklub har vi altid haft den holdning, at vores midler skal anvendes til sportslige aktiviteter – til gunst for de hundredevis af medlemmer klubben rummer i håndbold- og fodboldafdelingerne. Den holdning afviger vi ikke fra. Derfor håber vi, at vi med en slutspurt blandt beboere og virksomheder i lokalområdet, kan realisere den totale finansiering. Vores sponsorgruppe er i fuld gang med at kontakte virksomhederne, og nu vil vi gennem dette opslag appellere til lokalbefolkningen. Hvis I vil bevare en driftig klub og ikke mindst et fantastisk socialt samlingssted i Kristrup, beder vi jer om at støtte vores fantastiske projekt.

SÅDAN STØTTER I

Det kan I gøre ved at betale et beløb på MobilePay 560008 eller ved en bankoverførsel til konto 9333-0014034641. Alle bidragydere vil blive offentliggjort på en tavle ved det nye anlæg. Husk derfor at skrive ja eller nej til offentliggørelse og ikke mindst jeres navn. Husk, selv mindre bidrag har enorm stor betydning i det samlede regnskab.

Om kort tid vil vi offentliggøre yderligere detaljer om Tirsdalens Aktivitetscenter.